WARTO PODRÓŻOWAĆ! CZYLI CO DAJE MI PODRÓŻOWANIE?

22:27 imaginaryhope 16 Comments


Od dziecka planowałam, które miejsca chcę zobaczyć gdy dorosnę, z nadzieją, że uda mi się je zobaczyć. Oglądałam relacje znanych podróżników i wierzyłam, że i mi również kiedyś przytrafi się taka możliwość, by je zrealizować, choć wiedziałam, że niektóre będą wymagały ode mnie mnóstwa odwagi, cierpliwości, a jeszcze inne ogromnej spontaniczności.

Szanuję kraj, w którym się urodziłam, jego historię, ale nie uznaję tego jako argumentu, by spędzić całe  swoje życie na tym jednym obszarze. Uważam, że świat jest warty jego zobaczenia, dlatego staram się jak najwięcej podróżować. To właśnie wszelkie wyjazdy kształcą i rozwijają moją osobowość. Nie tylko dlatego, że poznaję inny świat, ale przede wszystkim przez to, że wreszcie mam czas i spokój, żeby bardziej poznawać siebie, kreować swój światopogląd i opinie. Podróże dają mi wiele pomysłów, które potem mogę wcielić w swoje życie. Poznaję kolejne miejsca, a razem z nim nawiązuje znajomości, odkrywam inne kultury i zwyczaje.

Podróżowanie to również niesamowita okazja do używania wszystkich języków, które znam. W końcu mogę wykorzystać je w praktyce i to nie tak jak zazwyczaj na piśmie, ale werbalnie :) Zawsze uczę się chociażby tych kilku zwrotów w języku urzędowym danego kraju. Wycieczka - nieważne czy krajoznawcza czy z zamiarem odpoczynku powinna nieść za sobą jakiś pożytek. Wiem, że teraz można praktycznie wszędzie dogadać się w języku angielskim, ale znajomość kilku najprostszych wyrażeń typu: dzień dobry, do widzenia, dziękuję czy przepraszam przydaje się za każdym razem. 

Podróże to wypoczynek
Dzięki podróżom mogę chociaż na chwilę odciąć się od swojego życia. Mam tu na myśli wszelkie obowiązki i spięcia związane z pracą. Mam wreszcie trochę więcej wolnego czasu na przemyślenia na temat tego, co chcę dalej robić, zmienić czy też to, jakie są moje dalsze plany. Sami przyznajcie - jeśli zdarza Wam się podróżować - łatwiej się myśli będąc w pewnym dystansie od codziennego życia i rutyny, od której często mamy ochotę się odciąć. Według mnie każde miejsce jest warte obejrzenia, ponieważ może kryć w sobie wiele ciekawych rzeczy. Doceniam to, co otacza mnie w danym miejscu i jak duży ma wpływ na wrażenie wynikające z wyjazdu. Uważam, że wybór odpowiedniego hotelu, miejsca do wypoczynku, barów/restauracji czy knajp mocno wpływa na nie. Co prawda, nie wszystkie podróże należą do najtańszych, dlatego warto planować wyprawy z wyprzedzeniem. Wcześniejsza rezerwacja daje o wiele szerszy wybór, gwarancje miejsca i z reguły niższe ceny. Mimo wszystko podróż, nawet ta zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach, może rządzić się swoimi prawami. Nie zawsze jest tak, że coś w stu procentach idzie po mojej myśli.


Podróże nauczyły mnie tego, że nie wszędzie jest tak samo. Pokazały tym samym wielką niesprawiedliwość, choć nigdy nie wierzyłam, że świat do sprawiedliwych należy. Im więcej nowych miejsc, tym więcej odkrywałam, dowiadywałam się nowych rzeczy, uczyłam się czegoś innego. Obserwowałam ludzi, ich decyzje. Starałam się dostrzec różnice, które były między nami i zrozumieć, dlaczego na pewne sprawy patrzymy inaczej.

Kuchnia danego regionu
Każdy kraj słynie ze swoich potraw - takich, które trzeba koniecznie spróbować. Owszem, można je samemu zrobić w domu, ale nigdy nie będą one smakowały identycznie. Ich smak w stu procentach może oddać jedynie mieszkaniec danego kraju, który zna ich prawdziwą recepturę. Dlatego jeśli jestem w danym miejscu uwielbiam próbować wszelkie dania. Uwielbiam kuchnię, w której przeważają ostre smaki. Z każdego z wyjazdów przywożę również pamiątki. Cokolwiek miałoby to być. Biżuteria, element garderoby. Choć najczęściej są to po prostu zdjęcia, dzięki którym mam uchwycone te wszystkie piękne miejsca. Dobrze jest mieć coś "namacalnego", żeby potem móc wrócić do tych wspomnień i dzielić się nimi razem z innymi. Czasami lubię wspominać również moje wycieczki szkolne, co jak co, ale dzięki nim zwiedziłam dużo pięknych miejsc w Polsce.

Jedynie czego mi szkoda, to fakt, że przez tą różnicę kultur nie wszyscy są dobrymi ludźmi. Nie szanujemy się wzajemnie, tworzymy bezsensowne kłótnie i wojny. Zakazy i nakazy. Podziały ludzi na lepszych i gorszych, tych nic nie wartych, biedniejszych i bogatszych jest już na porządku dziennym. A bez tego wszystkiego na pewno dla większości żyłoby się o wiele lepiej. 


A Wam co daje podróżowanie?

16 komentarzy:

 1. Zgadzam się ze stwierdzeniem, że smak potrawy może oddać jedynie rdzenny mieszkaniec kraju. Często sami Polacy usiłują przygotować np. Quesadillę i zawsze czegoś w niej brakuje. Może tego Meksyku...
  Co do samego podróżowania, to tak naprawdę przynosi tylko korzyści. Sama też najchętniej spędziłabym życie w trasie.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja z każdego wyjazdu (no prawie, bo oprócz pierwszego zagranicznego) przywożę breloki. Z każdym Twoim aspektem się zgadzam.

  ZAPRASZAM DO MNIE!
  Mój blog
  Mój kanał na Youtube
  Mój instagram

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj tak podróżowanie jest super :)
  Też Lubie c😊

  https://twinstyl.blogspot.com/2018/07/najwieksze-koo-widokowe-w-polsce-gdynia.html?m=1

  OdpowiedzUsuń
 4. W 100% się zgadzam!Uwielbiam podróżować i z każdego miejsca potrafię wiele wykrzesać. Mam nadzieję, że w przyszłości tych podróży będzie dużo więcej! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Gdybym miała pieniądze mogłabym całe życie podróżować po całym świecie, to moje największe marzenie:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Całkowicie się z Tobą zgadzam! Podróżowanie to moja największa pasja. Poznawanie nowych miejsc, ludzi, kultur, smaków, to coś cudownego. Dzięki temu, podobnie jak Ty, mogę odkrywać samą siebie. Jest to dla mnie zawsze również ogromna inspiracja. Ktoś kiedyś bardzo mądrze powiedział, że "świat jest ogromną księgą, a ten, kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę." :) Interesujący blog, zostawiam obserwację.

  MÓJ BLOG

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam podróże bo dzięki nim czuję się wolna. Piękny blog zapraszam również do mnie
  https://my-own-philosophyy.blogspot.com/2018/08/zycie-jest-za-krotkie-by-stac-w-miejscu.html?m=1

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam podróżować i poznawać nowe miejsca,obyczaje,kulturę. Ja jestem zakochana w Chorwacji i czuję się tam wspaniale,taki drugi dom.
  Bardzo fajny wpis :)

  https://xgabisxworlds.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Kocham podróże i poznawanie nowych pięknych miejsc, które dają mi mnóstwo wspomnień :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja lubie podróżować, bo poznaje różne kultury i moge mowic po angielsku :D

  londonkidx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Ale cudowne zdjęcia, kocham podróże ❤️

  OdpowiedzUsuń
 12. "Zawsze uczę się chociażby tych kilku zwrotów w języku urzędowym danego kraju."

  Mnie śmieszyłoby jakby na ulicy Łomży podeszła do mnie jakaś obcokrajowczyni i zapytała "Psieprasiam gdzie sinema". Albo mówię dobrze w języku albo w ogóle.

  Zapraszam Was z całego serca do odwiedzenia mojej strony!

  OdpowiedzUsuń
 13. Zbieram zakładki do książek z rożnych miejsc :-)

  I tu jest ten artykuł z którym w pełni się zgodzę ;-)

  OdpowiedzUsuń
 14. Oczywiście że warto podróżować - ja dzięki podróżowaniu poznaję lepiej samą siebie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Uwielbiam podróżować, w przyszłości chciałabym poszerzyć region swoich wycieczek i wyjazdów :)
  Poznawanie innych ludzi, ich kultur, i przysmaków jest czymś niesamowitym.
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie!

  OdpowiedzUsuń
 16. Lubię podróżować i poznawać nowe miejsca:) Mając jednak rodzinę muszę już to odpowiednio zaplanować. Czasami się udaje, czasami nie .

  OdpowiedzUsuń